domù
o nás
rozvoz medu
medovina
obchodní podmínky
kontakt

 
O MEDOVINĚ

Medovina čili vino medové, hodí se zvláště nemocným a zotavujícím se, jejichž žaludek vína jiného snésti nemůže. Víno medové vyrovná se hroznovému ba ve mnohém je i předčí, zvláště vydatně podporuje zažívání, sílí a občerstvuje ducha, odvádí škodlivé látky z těla a proto by měli zvláště staří a nemocní vínu medovém dáti přednost. Medovina podporuje trávení, vzbujíc a rozmnožujíc šťávy žaludeční. Žaludek čistí a posiluje ho. Účinkuje též příznivě na krev, šťávy, nervy a ústrojí vyměšovací. Děti pijí ji rovněž rády, ale radím, aby se jim dávala v malých dávkách. Vždyť co může být ve světě ušlechtilejšího, nevinnějšího a čistějšího než nektar z květin. Naši předkové dosáhli vysokého věku a těšívali se velikému zdraví. Svůj vysoký věk a životní sílu předepisovali vínu medovému. Po slavných dobách keltských i germánských se medovina nacházela jak v chýších tak i na stolech rytířů a knížat. Ona to byla, která udatného Ctirada i s jeho družnou uvedla v moc sličné Šárky.


Z důvodu dlouhotrvajících válek, její užívání a výroba téměř v zapomenutí přišla. Místo božského nektaru došly u lidu obliby nápoje lihové, které na okamžik sice rozčílí, aby pak tělo tím více zemdlelo a ku práci tělesné i duševní neschopnějším a neschopnější se stávalo. Jak zhoubné následky pro naše pokolení pití kořalky a užívání jiných látek má, o tom máme smutné doklady. Jak stoupá závislost rodičů, rovněž tak, ne-li ještě více, pokračuje duševní neschopnost mladších dítek. Jest tedy i mravní povinností naší, abychom poskytli jak třídám dělnickým, tak i rodinám zámožnějším nápoj lepší, tělu i duši jejich prospěšnější a to jest zajisté naše medovina.
                                                                                                                                        František Hájek

                                                                                         l.p.1899, říd. učitel a kočující učitel včelařství


Tak hovořil pan Hájek o medovině více než před sto lety, jak v tradici pokračujeme? Zhodnoťe sami. Naše medovina je živý a ryze přírodní produkt. Je vyráběna z vysoce kvalitních českých medů, bez přídavků cukrů, sirupů či chemických látek. Maximální koncentrace medu zabezpečuje vysoký obsah alkoholu. Dlouhé zrání a velmi stará receptura, pak vytříbenou chuť, kterou dokázali ocenit nejen naši předci, jejichž medovina patřila v Evropě mezi vyhlášené. Ale i žíznivé vojsko slavného švédského hejtmana Samuela Osterlinga, po němž ta naše nese své jméno. Byla to právě tradiční medovina od dávných brtníků z Vysočiny, která mu dodávala onu pověstnou moc?

Ohnivý Švéda právě vyzrává v těchto poddruzích:
 
- vanilka,
- staroruská,

- velikonoční,

- bezová,
- lipová,
- mandlová,
- skořicová,
- kávová,
- ostružinová,
- černý rybíz.


Během zrání je mok dvakrát filtrován, abychom docílili dokonalé čistoty a nemuseli používat konzervační chemii. Před samotným prodejem se v objemných sudech zakulacuje chuť a narůstá množství přirozeně vznikajícícho alkoholu. K dochucení využíváme směs koření, květů a plodů nabízených přírodou. Dostatečně vyleželá medovina pak nevyžaduje dolihovávání syntetickým lihem, tak jako tomu často bývá u některých velko-výrobců medoviny.